VYPUKNUTÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY A KONEC ČESKÉHO KINDERTRASPORTU

Historické pozadí:

Druhá světová válka vypukla 1. září 1939 německým útokem proti Polsku. Již v předchozích dnech provedli Němci několik fingovaných provokací, jako bylo přepadení vysílačky v Gliwicích příslušníky SS v polských uniformách, které měly ospravedlnit jejich invazi. Polská armáda spoléhala na podporu Francie a Velké Británie, které v souladu s dřívějšími zárukami vyhlásily po vypršení ultimáta 3. září Německu válku.
Winton vzpomíná: „Na začátek září 1939 jsme zorganizovali náš největší transport s 251 dětmi. To znamená, že na nádraží jsme museli dopravit 251 dětí a jejich příbuzné, aby se s nimi rozloučili. V Londýně jsme zase měli 251 rodin, které se měly o děti postarat, až přijedou. Můžete si představit, jak to v Praze vypadalo? Všechna ta úzkost, strach a slzy matek, které posílaly své děti do ciziny! A nejistota dětí před cestou do neznáma i adoptivních rodin, čekajících na nádraží v Londýně. Odjezd byl připraven, malí cestující už byli na svých místech ve vagónech, vlak se ale nerozjel. Najednou všechno bylo odvoláno. Vypukla druhá světová válka! Všechny děti musely vystoupit a většina z nich poté skončila v koncentračních táborech. 

Ruth Federmann z Izraele, která přežila, vzpomíná: „Moje maminka mi sbalila kufr – pár šatů, pyžamo, boty, ponožky, kabát… Prostě všechno, co může malá holčička potřebovat. Dorazili jsme druhý den na Wilsonovo nádraží a mě překvapilo, že všude byli němečtí vojáci. Vlak byl připraven, nastoupila jsem a dlouho se nic nedělo. Pak přišlo Gestapo a poslalo nás všechny domů. Co se vlastně stalo, jsem se dověděla až mnohem později.“
Winton se po mnoha letech přiznal, že o celé akci nechtěl jednoduše mluvit proto, neboť si dodnes vyčítá, že pro děti z posledního transportu neudělal víc. Myšlenka, že skoro žádné z nich nepřežilo, ho bude doprovázet do jeho posledních chvil.

Wintonovu týmu se podařilo mezi 14. březnem a 2. srpnem 1939 vypravit z Prahy do Británie osm vlakových transportů se 669 ohroženými dětmi. Dnes mají rodiny Wintonových dětí kolem 6000 členů.

knihyarchiv

Vzdělávací projekt Nickyho rodina je založen na úspěšných filmech dokumentu "Nicholas Winton - SÍLA LIDSKOSTI" a novém filmu "NICKYHO RODINA".

 
©2021 WINTON FILM. All Rights Reserved