EMIL KOLBEN

1.11. 1862, Strančice u Prahy – 3. 7. 1943, Terezín
Fyzik, továrník, zakladatel ČKD. Byl jeden z nejvýznačnějších českých elektrotechniků a podnikatelů, zakladatel továrny Kolben a spol. Vystudoval elektrotechniku a strojnictví na Vysoké škole technické v Praze. V USA se stal přímým spolupracovníkem Thomase Alva Edisona ve vývojových laboratořích firmy ve městě Orange v New Jersey, kde byl jmenován do funkce vedoucího inženýra. Roku 1889 jej Nikola Tesla přizval ke zkouškám vícefázových elektromotorů do laboratoří své firmy Tesla Electric Company v New Yorku. Tato zkušenost velmi přispěla ke jeho orientaci na využití střídavého proudu a tím i k jeho celoživotnímu úspěchu. Roku 1896 se s rodinou vrátil do Čech a usadili se ve vile Fleissnerka ve Vysočanech. Spoluzaložil strojírenský podnik Českomoravská Kolben-Daněk (ČKD) a stal se jejím generálním ředitelem. V době největšího rozmachu měl jeho podnik 12 tisíc zaměstnanců a velmi široký sortiment v souladu s dobovým heslem Vyrábíme vše, od špendlíku po lokomotivu. V roce 1930 zahájila ČKD dokonce výrobu letadel a od roku 1932 měla významný podíl na elektrifikaci Slovenska. Od roku 1935 vyráběla tanky a v roce 1936 vyjel z továrny první trolejbus pro Prahu. Ještě před vznikem Protektorátu Čechy a Morava mu byla doporučována emigrace, ale on odmítal a stejně tak jeho děti, syn Hanuš a dcera Lilly s rodinami, odmítly otce opustit. Po vzniku Protektorátu musel Kolben pro svůj židovský původ odejít z ČKD. Dne 6. června 1943 byl ve věku 80 let deportován spolu se synem Hanušem a vnukem Jindřichem do koncentračního tábora Terezín, a to navzdory tomu, že pro něj protektorátní vláda žádala výjimku. Zemřel 3. července 1943 ve věku 80 let v Podmokelských kasárnách. Jeho jméno dnes nese stanice pražského metra (linky B) Kolbenova ve Vysočanech.

V roce 1911 navštívil Tomas Alva Edison Prahu, kam jej pozval jeho někdejší spolupracovník Emil Kolben. Tady se setkali jako naprosto rovnocenní partneři. 

Vzdělávací projekt Nickyho rodina je založen na úspěšných filmech dokumentu "Nicholas Winton - SÍLA LIDSKOSTI" a novém filmu "NICKYHO RODINA".
©2024 WINTON FILM. All Rights Reserved.